BAYRAM CONTAY

Yazılım ve teknolojiye dair her şey ilgi alanımızdır.

SQLYAZILIM

SQL #Ders 4 | Select Deyimi ve Kullanımı

Merhabalar sizlere bu yazımda sql giriş derslerimizin başında yer alan Select deyiminden bahsedeceğim.

Alıştırmalar üzerinden ilerlemeye çalışacağım. Herkese iyi okurlar. Öncelikli olarak tanım sonrasında kod bölümü ve ardından ekran çıktısı olarak ilerlemeye çalışacağım. Dersler ilerledikçe konular üzerinde farklı revizeler yapabilir. Ancak şunu hatırlatayım uçtan uca değil giriş seviyesinde basit ve hızlı bir eğitim dokümanı olarak hazırlamayı düşünüyorum.

Select Nedir? Nasıl Kullanılır?

Veri tabanından çekmek istediğimiz verileri bize getiren uygun filtre ve kriterlere göre sorgulayabilmemizi sağlayan sorgulara Select sorguları diyebiliriz. Ayrıca Select komutunu ekrana bir şeyler yazdırmak içinde kullanabiliriz.

Örnek

/* Olmazsa olmazımız :) */
-- Ekrana yazı yazdırma örneği: ÖRNEK1
Select 'Merhaba Dünya'

-- En çok kullanacağımız sorgu örneği: ÖRNEK2
SELECT * FROM Tablo_Adı

-- Veya sadece ilgili kolonu getirmek için
SELECT Kolon_Adı(ları) FROM Tablo_Adı

Ekran çıktısı

ÖRNEK 1

ÖRNEK 2

Not: Açıklama satırı çift tire “ ” ifadesi ile tek satırlık açıklama satırı olarak kullanılabilir. Eğer birden çok satırı açıklama satırına alacaksak ” /* Bu alana yazdığımız yazılar açıklama satırı olarak algılanacaktır*/ ” örnekteki gibi slash ve yıldız ifadelerini kullanmamız yeterli olacaktır.

-- Birden fazla kolon adı yazarak da farklı kolonları getirebiliriz.
SELECT ad,soyad FROM Kullanici 

Ekran Çıktısı

adsoyad
bayramcontay
alisss
mehmetddd
surrrrr

Kısa Bilgi: Tablo üzerinde değişiklikler yapılmak istenildiğinde INSERT, UPDATE, DELETE gibi komutlar kullanılmaktadır. Yapısal olarak değişiklik yapmak istenildiğinde ise ALTER, DROP gibi komutlar kullanılmaktadır. Tablodaki bütün kayıtlar değil ilgili kayıtlar üzerinde değişiklik yapılmak istenildiğinde ise koşul belirtmek gerekir. Koşul deyimi olarak da WHERE komutunu kullanacağız. Bu derslik bu kadar, bir sonraki dersimizde ise koşullu ifadelere başlayacağız. Yaptığımız dersleri pekiştirmek adına kendi bilgisayarınızda örnekler yapmanızı tavsiye ederim, iyi çalışmalar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir